Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny  • Vytisknout
  • Přidat do oblíbených

,,Když přišel rozkaz ustoupit, jeden muž zůstal“ to nám řekne plakát k novému válečnému snímku od Mela Gibsona. 

Mela Gibsona známe především jako Hollywoodského herce, ale osvědčil se i jako výborný režisér. V roce 1995 režíroval oscarový snímek Statečné srdce, a poté přidal další kvalitní filmy jako Umučení Krista nebo Apocalypto.
Po 10 letech znovu usedl na režisérské křeslo, tentokrát u válečného životopisného dramatu Hacksaw Ridge. Snímek vypráví o životě třiadvacetiletého Desmonda Dosse, který si poklidně žije ve svém rodném městě. Zde se zamiluje do zdravotní sestry Dorothy, se kterou se později ožení. V Evropě se 2. světová válka pomalu blíží konci, ale v Tichomoří boje zatím pokračují.

Doss se rozhodne narukovat, musí však projít vojenským výcvikem. Jelikož je nábožensky založený, odmítá nosit při výcviku zbraň, což se nelíbí velícím důstojníkům, ale také ostatním vojákům z jeho pluku. Dávají mu to jasně najevo a nazývají ho ,,zbabělcem“. Po těchto potížích je on, jako medik a jeho jednotka odvelena na Okinawu. Musí získat útes zvaný Hacksaw Ridge, který usilovně brání Japonci.

O příběhu Desmonda Dosse se mluví jako o zázraku, když sám dokázal zachránit 75 zraněných spolubojovníků z území nepřítele, aniž by vypálil jedinou kulku z jakékoli zbraně. Po tomto činu se stal americkým hrdinou a z rukou prezidenta Harryho Trumana obdržel Medaili cti.

Mel Gibson odvedl opravdu skvělou práci. Samotné scény z bitevní vřavy jsou natočeny velmi dobře, neztratíte se v nich a Gibson velmi využívá detailní záběry na bitevní pole a střety mezi vojáky. Samotné ztvárnění těchto bojů je velmi reálné. Tyto scény trochu připomínají vylodění na Omaha Beach v Normandii z filmu Zachraňte vojína Ryana od Stevena Spielberga. Co se týče hereckého obsazení, vybral Gibson velmi dobře. Desmonda Dosse ztvárnil Andrew Garfield, kterému role perfektně sedla. Představitelku Dorothy ztvárnila Teresa Palmer. Velícího důstojníka si zahrál Sam Worthington, seržanta ztvárnil Vince Vaughn, který se role zhostil velice vážně a úctyhodně, přestože hraje převážně v komediích.

Film opravdu doporučuji, jelikož je to část dějin, na kterou se nemůže zapomenout.

HODNOCENÍ: 9/10

_____________________________________________

Poznámka:  Články nejsou po odevzdání studentům opravované

Další články